Počet přístupů na stránky:


Optimalizováno pro prohlížeč:

Locations of visitors to this page

Zahájení sezóny 2009

Knittelfeld, 21. - 24. 05. 2009


Fotografie pořídili: © Tomáš Randýsek, Jiří Sajbrt


V letošním roce jsme byli pozváni do malého městečka Knittelfeldu v rakouském Štýrsku. "Eisenbahn museum" se nachází v prostorách lokomotivního depa a dílen a jeho součástí je také parková železnice o rozchodu 5". Svojí délkou se sice řadí k těm menším, ale je situována v parku vedle muzea, takže vzrostlé stromy poskytují dostatečnou ochranu před sluníčkem. A to svítilo po dobu naší návštěvy každý den.
Pořadatelé byli velice přátelští a snažili se nám poskytnout co nejlepší servis. Měli jsme teplé jídlo 2x denně, nápoje v průběhu celého dne a k dispozici jsme měli jejich klubovnu (tu jsme ale stejně moc nevyužívali, protože jsme jezdili a jezdili a jezdili). Takže ještě jednou díky za příjemně strávené čtyři dny.


Popis parkové železnice

Parková železnice má tříkolejné nádraží, odkud vychází dvě traťové koleje. Pravá kolej vede po hlavním okruhu rovinkou k celkem příkrému stoupání v oblouku (zde měly lokomotivy s naloženými vagony "plné válce" resp. "plná kola" práce). Levá kolej vede uhlopříčně přes první část okruhu a na hlavní trať se napojuje před nechráněným přejezdem se silnicí. Za přejezdem je výhybna, kde se nejčastěji doplňuje voda a provádějí se drobné "provozní" opravy. V zadní části tratě je průjezdná odbočka do prostoru malého depa. Odtud ústí kusá kolej do uzamykatelné garáže, v garáži je ještě jedna výhybka a tudíž dvě odstavné koleje.
Pro místní členy je asi kapacita dostačující, protože nemají moc rozsáhlý vozový park. Při větší koncentraci účastníků nastal občas problém se na kolej v depu vměstnat. Nakonec se to vždy vyřešilo. Už nám také bylo jasné, proč nás pořadatelé několikrát dopředu upozorňovali, abychom přivezli maximálně dvě lokomotivy a čtyři vagony.


Moravské lokomotivy

Obě moravské lokomotivy "KRZENOWIC" a "PONAVA" byly v provozu každý den a většinou tvořily dvě soupravy se dvěma vozy. Zájem návštěvníků o svezení byl velký a soupravy si ihned získaly obdiv nejen dětských návštěvníků.
Nahoru


Ostatní lokomotivy

Mezi ostatními lokomotivami figurovaly modely parních, motorových i elektrických lokomotiv. Některé tváře a modely jsme znali ze setkání v Grazu a Sinsheimu. Všechny však byly v menším měřítku (normálně rozchodné) a tak naše dvě lokomotivy s osobními vagony působily jako skuteční obři. Byl zde také starší manželský pár z Anglie s parní a dieselovou lokomotivou a soupravou roztomilých nákladních vozů.Parní lokomotiva řady 112.02 s uspořádáním 1A1:Místní lokomotiva s motorem z benzínové sekačky byla celkem hlučná a zůstávalo po ní hodně zplodin:Parní lokomotiva řady 64 265 s uspořádáním 1C1:Model elektrické lokomotivy řady E94 080:Model elektrické lokomotivy DB řady 152 008-1:Modely posunovacích lokomotiv:Velkým lákadlem pro děti byl vozík na ruční pohon "Jonny", který se uváděl do pohybu točením kliky. Měl tři rychlostní stupně a zpětnou brzdu. Pro některé z malých strojvedoucích byl okruh nad jejich síly, zůstávali stát na trati a tak jsme je občas postrkovali parními lokomotivami.Ve sváteční dny měl službu výpravčí ve stylovém stejnokroji. Jen ten způsob vypravování vlaků
(mávání terčem ze strany na stranu) byl pro nás celkem zvláštní. No jiný kraj, jiný mrav ...Chvíle odpočinku pro službu na provizorním stavědle odjezdového zhlaví:Bohužel také došlo k mimořádné události - vykolejení lavicového vozu. Jeden z cestujících se tak dlouho vykláněl ze strany na stranu, až vypadnul z vagónu. A to tam mají cestující napsané ve dvou jazycích.
Někteří jsou však nepoučitelní. Ihned nastoupila pracovní četa a začala upravovat trať a niveletu kolejnic. V tomto úseku pak byla chvíli nutná pomalá jízda.Nahoru

Průjezd po traťovém okruhu z pohledu cestujícího:Paromobily:Nahoru


Depo Knittelfeld s parní lokomotivou řady 52.4984 "Eberhard":Funkční parní jeřáb:Nahoru


Sešlost Taurusů:Ostatní lokomotivy v depu:Drezíny v depu (ta žlutá vozila zájemce po jedné koleji sem a tam):Nahoru


V místním železničním muzeu bylo několik zajímavých exponátů.
Hned u vchodu byl lokomotivní simulátor, kde si mohli nejen malí zájemci vyzkoušet řízení lokomotivy.
Zajímavé byly také vitríny s uniformami drážních zaměstnanců:Nahoru