Počet přístupů na stránky:


Optimalizováno pro prohlížeč:

Locations of visitors to this page

Parní lokomotiva "Rocket"

Našim prvním 5-ti palcovým modelem se stala legenda mezi lokomotivami - Stephensonova "The Rocket". Model japonské společnosti O.S. Locomotive byl dodán jako stavebnice a na postup při sestavování modelu se můžete podívat zde.


Technický popis:

Model byl sestrojen dle originálu lokomotivy, kterou postavil Robert Stephenson v roce 1829 pro soutěž vypsanou železniční společností Liverpool & Manchester Railway. Požadavkem byla cena pod 550£, schopnost utáhnout trojnásobek své hmotnosti na trati dlouhé 70 mil (cca 113 km) a vyvinout rychlost 10 Mph (cca 16 km/h).
Repliku lokomotivy v měřítku 1:1 mají vystavenou v Národním technickém muzeu v anglickém Yorku. Pár fotografií je uvedeno níže, další si můžete prohlédnout v reportáži Anglií na ostrov Man, 2. díl.
Popis modelu:

Model je se svým měřítkem na 5-ti palcových kolejích skutečným "drobečkem". Má však klasické ovládací prvky lokomotiv větších měřítek. Hlavním ovládacím prvkem je páka regulátoru, kterou se ovládá množství páry přivedené k válcům. Pro směr jízdy se používá reverzní páka, která má tři polohy - jízda vpřed, jízda vzad a neutrál. Dalším ovládacím prvkem je ventil "bloweru" - ovládání přívodu vzduchu do dmychavky a také ventil pro ovládání píšťaly. Lokomotiva je také vybavena maznicí, ze které je za jízdy, pomocí klikového mechanismu, přiváděn parní olej k válcům.
Na tendru je sud se zásobou vody a ruční pumpa pro doplnění vody do kotle. Za jízdy se voda doplňuje pomocí nápravové pumpy. Oběh vody lze regulovat zpětným ventilem.

Podvozek:

0-2-2

Měřítko:

1:11,3

Délka:

600 mm

Šířka:

183 mm

Výška:

415 mm

Hmotnost lokomotivy:

9 kg

Hmotnost tendru:

3 kgBoční pohled.

Čelní pohled.

Pohled zezadu.

Celkový pohled z boku.

Stanoviště strojvedoucího.

Parní válce.

Manometr a páka regulátoru.

Páka regulátoru, píšťala
a pojišťovací ventil.

Komín.

Parní dóm.

Závaží.

Maznice.

Podvozek.

Tendr se sudem.

Páka ruční pumpy.

Sud na vodu se zpětným
ventilem.

Propojovací hadičky.

Lokomotiva s obslužným vozem.

Boční pohled.

Čelní pohled.

Páka ruční brzdy a páka pro
zajištění stojící soupravy.

Detail kola.

Lokomotivy Rocket a Krzenowic
- David s Goliášem.

Lokomotivy Rocket a Krzenowic
- David s Goliášem.


Nahoru